Ana sayfa İletişim
Hakkımızda Ürünlerimiz Hamur Kireç® ve Sıva Üretimi Genel Bilgiler Referanslarımız
   
Hamur Kireç® ve Sıva Üretimi
HAMUR KİREÇ® SIVA
 
HAMUR KİREÇ® SIVA KULLANMANIN FAYDALARI
 
HAMUR KİREÇ® ÜRETİMİ
 
SIVADA KİREÇ KULLANIMI VE DIŞ CEPHE UYGULAMALARI
 
SIVA KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?
 
Hamur Kireç® ve Sıva Üretimi  »  SIVA KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

   Sıva işlerinde kullanılan harçlar için kaba sıvada agrega [kum veya kırma agrega] (0–3 mm) , ince sıva ve derz işlerinde ise ince agrega [kum veya kırma agrega] kullanılmalıdır. Sıvaya başlamadan önce sıva yapılacak yüzeydeki taşmış harçlar ve kirler kazınıp temizlenmeli, duvar yüzü ve tavanda birleşen köşe yerleri bol su ile ıslatılmalı ve gerekirse yıkanmalıdır. 

   Duvarın, sıva suyunu emmesini önlemek için sıva aralıklı olarak ve gereği kadar ıslatılmalıdır. Dış yüzeydeki sıvaların şiddetli güneş ve fazla rüzgârlı havada yapılması uygun değildir. Sıva yapılacak duvar örülürken derz bölgeleri olduğu gibi bırakılmalıdır. Duvar harcı iyice kuruduktan sonra sıva yapılmalıdır. 

   Birinci kat kaba sıva yapıldıktan sonra kaba yüzeyi, ince sıvanın iyice kaynaması için mala ile sık çizilmelidir. Duvar malzemesi ve inşa tarzının imkân verdiği hallerde tek kat sıva yapılabilir. 

   Kireçli sıva, söndürülmüş ve yeterli süre (en az 21 gün ) bekletilmiş iyi cins kireçle yapılmalıdır. Kireç sıva harcında, yabancı madde bulunmayan Hamur Kireç® kullanılmasına önem verilmelidir. Bu nedenle bilhassa elek altı, kuyu tabanı ve kuyunun yan yüzeylerinde bulunan yabancı maddeler ile karışık kireç kullanılmamalıdır. Kireç sıva iki tabaka halinde yapılmalı, birinci tabaka kaba sıvada orta agrega [kum veya kırma agrega], ikinci tabaka ince sıvada ince kum kullanılmalıdır. Gereği kadar sertleşmiş olan kaba sıva ıslatıldıktan sonra, ikinci tabaka sıva itina ile sıvanmalı, mastarla kontrol edilerek tahta mala ile düzeltmeler yapılmalıdır.


     
  Copyright © 2020 Hamur Kireç A.Ş.| Tüm Hakları Saklıdır.